FNC 1-3-14

Updated:
FNC 1-3-14 story image

Welcome to Quirk Chevrolet's Friday Night Courtside for Friday January 3rd.



BOYS BASKETBALL


Dirigo 79, Telstar Regional 28


Greely 61, Fryeburg Academy 40


Greenville 63, Rangeley Lakes Regional 39


Katahdin 80, Penobscot Valley 56


Kennebunk 60, Freeport 43


Lee Academy 73, Schenck 50


Messalonskee 62, Skowhegan Area 43


Mount View 54, Maine Central Institute 39


Penquis Valley 50, Central 35


Piscataquis Community 56, Bangor Christian 52


Westbrook 60, Windham 46


Winslow 77, Nokomis Regional 51


POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS


Bonny Eagle vs. Gorham, ppd. to Jan 6.


Calais vs. Mattanawcook Academy, ppd.


Cape Elizabeth vs. Falmouth, ppd. to Jan 4.


Cheverus vs. Noble, ppd. to Jan 6.


Deering vs. Marshwood, ppd. to Jan 4.


Dexter Regional vs. Bucksport, ppd.


Forest Hills Consolidated vs. Valley, ppd. to Jan 16.


Gardiner Area vs. Lincoln Academy, ppd. to Jan 15.


Gray-New Gloucester vs. Yarmouth, ppd. to Jan 16.


Hampden Academy vs. Lewiston, ppd.


Leavitt Area vs. Erskine Academy, ppd. to Jan 13.


Madison Area Memorial vs. Oak Hill, ppd.


Morse vs. Maranacook Community, ppd. to Jan 4.


Orono vs. George Stevens, ppd. to Jan 13.


Rockland District vs. Waterville Senior, ppd. to Feb 1.


Searsport District vs. Stearns, ppd. to Jan 20.


South Portland vs. Massabesic, ppd. to Jan 4.


St. Dominic Regional vs. Hall-Dale, ppd.


Thornton Academy vs. Scarborough, ppd. to Jan 4.


Traip (Robert W.) Academy vs. York, ppd. to Jan 4.


Vinalhaven vs. Buckfield, ppd. to Jan 4.


GIRLS BASKETBALL


Calais 41, Mattanawcook Academy 33


Foxcroft Academy 66, John Bapst Memorial 53


Freeport 71, Kennebunk 43


Greely 52, Fryeburg Academy 42


McAuley (Catherine) 60, Biddeford 25


Messalonskee 47, Skowhegan Area 41


Nokomis Regional 32, Winslow 15


Oxford Hills Comprehensive 36, Cony 32


Rangeley Lakes Regional 59, Greenville 11


POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS


Falmouth vs. Cape Elizabeth, ppd. to Jan 4.


Hampden Academy vs. Lewiston, ppd. to Jan 13.


Lincoln Academy vs. Gardiner Area, ppd. to Jan 4.


Madison Area Memorial vs. Oak Hill, ppd. to Jan 4.


Maranacook Community vs. Morse, ppd. to Jan 4.


Massabesic vs. South Portland, ppd. to Jan 4.


Mount Desert Island vs. Ellsworth, ppd. to Jan 4.


Noble vs. Cheverus, ppd. to Jan 6.


Sacopee Valley vs. North Yarmouth Academy, ppd. to Jan 10.


Scarborough vs. Thornton Academy, ppd. to Jan 4.


Stearns vs. Searsport District, ppd. to Jan 20.


Waterville Senior vs. Oceanside (Coop), ppd. to Feb 1.

FNC 1-3-14
comments powered by Disqus

Friday Night Courtside

FNC 02-21-14

FNC 02-21-14 Saturday, February 22 2014, 12:19 AM

More

FNL Scores & Schedules

Date Time Teams Final Score
PPD - Saturday Brewer @ Mt. Blue
1:00 pm - Saturday Waterville @ (10) Winslow
1:30 pm - Saturday Traip Academy @ Oak Hill
1:00 pm - Saturday Stearns @ Dexter
2:30 pm - Saturday Mountain Valley @ Freeport
1:00 pm - Saturday Belfast @ Camden Hills
12:30 pm - Saturday (6) Bangor @ (3) Cheverus
7:00 pm Boothbay Region @ Winthrop/Monmouth Winthrop/Monmouth 31, Boothbay Region 8
7:00 pm Orono @ Maine Central Institute Maine Central Institute 46, Orono 18
7:00 pm Lisbon @ Dirigo Lisbon 25, Dirigo 20
7:00 pm Bucksport @ Mattanawcook Academy Bucksport 21, Mattanawcook Academy 13
7:00 pm Ellsworth/Sumner @ Hampden Academy Hampden Academy 45, Ellsworth/Sumner 12
7:00 pm Fryeburg Academy @ (8) York (8) York 40, Fryeburg Academy 0
7:00 pm Hampden Academy @ Messalonskee Messalonskee 55, Hampden Academy 21
7:00 pm Gardiner @ Skowhegan Skowhegan 32, Gardiner 0
7:00 pm Kennebunk @ Westbrook Westbrook 42, Kennebunk 20
7:00 pm (1) Marshwood @ Morse (1) Marshwood 60, Morse 7
7:00 pm Oceanside @ Gorham Gorham 16, Oceanside 14
7:00 pm Mt. Ararat @ Falmouth Falmouth 41, Mt. Ararat 7
7:00 pm Lawrence @ (7) Brunswick (7) Brunswick 34, Lawrence 14
7:00 pm Greely @ Cony Cony 22, Greely 21
7:00 pm Poland @ Yarmouth Yarmouth 28, Poland 24
7:00 pm Leavitt @ Wells Leavitt 26, Wells 19
7:00 pm Madison/Carrabec @ Hermon Madison/Carrabec 33, Hermon 0
7:00 pm Nokomis @ Foxcroft Academy Foxcroft Academy 33, Nokomis 14
7:00 pm Old Town @ Mt. Desert Island Mt. Desert Island 14, Old Town 6
7:00 pm Gray-New Gloucester @ Cape Elizabeth Cape Elizabeth 49, Gray-New Gloucester 8
7:00 pm Lake Region @ (9) Spruce Mountain (9) Spruce Mountain 67, Lake Region 13
7:00 pm South Portland @ Biddeford South Portland 42, Biddeford 28
7:00 pm Deering @ Edward Little Deering 32, Edward Little 12
7:00 pm Massabesic @ Scarborough Scarborough 56, Massabesic 21
7:00 pm (2) Windham @ Oxford Hills (2) Windham 26, Oxford Hills 7
7:00 pm Lewiston @ (10) Portland (10) Portland 55, Lewiston 6
7:00 pm Noble @ Sanford Noble 27, Sanford 7
7:00 pm (5) Thornton Academy @ (4) Bonny Eagle (5) Thornton Academy 28, (4) Bonny Eagle 12
advertisement

CBS 13 SPORTS

 

 

 

 

 

College Football

advertisement